System Elektronicznej Komunikacji Administracji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej             

            

Dożynki Gminno-Parafialne 2018

W niedzielę 26 sierpnia na targoszyckich błoniach odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Jak co roku, pierwszym akcentem uroczystości dożynkowych był przemarsz korowodu prowadzonego przez gminnego komendanta OSP Mieczysława Filipka do kościoła w Targoszycach.

 
W barwnym korowodzie przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej im. Władysława Juszczyka uczestniczyli tegoroczni starości dożynek Państwo Ewa i Jacek Bara, poczty sztandarowe, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy, Koło Łowieckie „Sokół”, Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wraz z pracownikami Urzędu Gminy, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

O godz. 12:00 po złożeniu specjalnie przygotowanych na tę okazję wieńcy dożynkowych przed kościołem, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta Dziękczynno-Błagalna celebrowana przez Księdza Kanonika Janusza Rakoczego. Proboszcz otrzymał od starostów chleb, a następnie przywitał wszystkich zgromadzonych na mszy wyrażając radość z możliwości podsumowania tegorocznych plonów.

Po Mszy Świętej dożynkowy korowód zgromadził się przed kościołem, by przemaszerować na przykościelne błonia. Nim wszyscy dotarli pod dożynkową scenę Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach Marcin Czapla przedstawił uczestników korowodu. Zebrani odśpiewali wspólnie hymn państwowy, mający szczególne znaczenie w roku jubileuszowym setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Następnie wszystkich uczestników uroczystości powitał Wójt Gminy Grzegorz Podlejski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, Posłanki Beata Małecka-Libera, Anna Nemś, Barbara Chrobak, Poseł Waldemar Andzel, Senator Arkadiusz Grabowski, Prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek, Prezes Powiatowego Zarządu PSL Janusz Sar, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Będzinie st.kpt. Arkadiusz Spera, Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś z  Zastępcą Dariuszem Waluszczykiem, Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Zastępca Wójta Gminy Mierzęcice Andrzej Cembrzyński, Sekretarz Gminy Mierzęcice Bogumiła Szymończyk, Skarbnik Gminy Mierzęcice Agnieszka Frączek, Radny Powiatu Będzińskiego Stanisław Paks, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur, Kierownik Oczyszczalni Ścieków w Ożarowicach Mariusz Błaszczuk, Przewodniczący Zarządu LGD „Brynica to nie granica” Janusz Majczak, Radni Gminy Mierzęcice z Przewodniczącą Jolantą Kyrcz i Zastępcą Tadeuszem Szczepańczykiem, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy Mierzęcice, sołtysi, Koła Emerytów i Rencistów, młodzież i mieszkańcy.

Wójt w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na bogatą tradycję rolniczą, która jest odzwierciedlona w herbie gminnym w postaci trzech kłosów zboża. Podkreślił także rolę chłopów i rolników w kształtowaniu polskiej tożsamości „Wielu z nich walczyło w obronie ojczyzny, o czym powinniśmy pamiętać. To na wsiach poszanowanie tradycji i ciężkiej pracy budowało więzi społeczne, które do dziś stanowią o charakterystyce polskiego narodu”. Wójt omówił również ważne inwestycje na terenie Gminy Mierzęcice oraz przedstawił plany na przyszłość. Szczególną uwagę słuchaczy zwróciły bardzo korzystne dane statystyczne podsumowujące wykorzystanie środków unijnych. Według niezależnego rankingu czasopisma samorządowego „Wspólnota” Gmina Mierzęcice zajęła pod tym względem 5. miejsce w kraju spośród 1576 gmin wiejskich. Dochody otrzymane ze środków zewnętrznych w latach 2015-2018 wyniosły już 13,5 miliona złotych. W tej chwili gmina oczekuje na rozstrzygnięcie konkursów na kolejne 10 milionów.

Samorząd mocno stawia na ochronę środowiska m.in. poprzez realizację projektów instalacji fotowoltaicznych oraz solarów. Organizuje także coroczny bezpłatny odbiór i utylizację azbestu z gospodarstw domowych. Systematycznie wykonywana jest termomodernizacja gminnych budynków użyteczności publicznej, modernizowane są obiekty sportowe, planuje się także utworzenie nowoczesnej filii bibliotecznej na Osiedlu w Mierzęcicach.

Środki pozyskiwane na oświatę ze środków unijnych czynią gminę Mierzęcice jednym z liderów pod tym względem. Tylko od 2016 r. udało się pozyskać dla oświaty na zajęcia edukacyjne 1,5 mln złotych. W ubiegłym roku samochód specjalny trafił do OSP Boguchwałowice, w tym roku planowany jest zakup samochodu dla OSP Mierzęcice. Gmina poprawia także infrastrukturę drogową. Tylko w tym roku zrealizowano modernizacje ul. Młyńskiej w Przeczycach i Sokołów w Boguchwałowicach.

Po okolicznościowym wystąpieniu Wójta Gminy, nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Mierzęcanki”. W trakcie obrzędu gospodarz uroczystości otrzymał od mierzęcickiego Koła Gospodyń Wiejskich dożynkowy wieniec, wypleciony z kłosów zboża, udekorowany kwiatami oraz owocami, a od starostów chleb, którym poczęstowano wszystkich uczestników dożynek.

Po części obrzędowej głos zabrała Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, która wyraziła wdzięczność dla rolników za podejmowany każdego roku trud pracy na roli. Pogratulowała także Wójtowi licznych sukcesów. Następnie wystąpili Posłowie i Posłanki, a także Senator Arkadiusz Grabowski, który odczytał okolicznościowy list od Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do mieszkańców gminy.

W dalszej części uroczystości uhonorowano rolników z terenu gminy, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. Na wniosek Wójta Gminy odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” nadawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymała Ewa Bara, która od ponad 20 lat prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne i Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski oraz Teresa Kensy, która wspólnie z mężem prowadzi Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy „Kaszarnia”.

Kolejnym punktem dożynkowego programu był występ Zespołu Śpiewaczego „Toporowianki”, który zaprezentował znane utwory przy akompaniamencie Krzysztofa Świętka. Następnie swoje występy rozpoczęły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu gminy. Na scenie mogliśmy kolejno zobaczyć uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przeczycach, Szkoły Podstawowej w Toporowicach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Mierzęcicach i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Lotników Polskich w Mierzęcicach. Oprócz polskich i zagranicznych przebojów wykonywanych zarówno solo jak i chórem, publiczność mogła podziwiać różnorodne układy taneczne, pokaz gry na instrumentach, nawet tak oryginalnych jak ukulele. Wszyscy młodzi artyści zostali świetnie przygotowani przez swoich nauczycieli, co znalazło potwierdzenie w gromkich brawach zgromadzonej publiczności.

Wśród młodzieży zaprezentował się także Oskar Piekarczyk, uczeń Koła Muzycznego „Melodia” Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, które prowadzi Krzysztof Juszczyk. Oskar wykonał popularne utwory taneczne jak również kilka piosenek w klimacie disco polo, które zachęciły publiczność do tańca.

Następnie na scenie wystąpił nowo utworzony zespół „Romcio Band i Jezioranki”, czyli debiutująca formacja członkiń KGW w Przeczycach przy akompaniamencie Romana Kupca. Panie swoją charyzmą i śmiałym wykonaniem popularnych utworów, takich jak: „Zostań tu ze mną”, „Wszyscy Polacy” i „Dziewczyna z gór” zaskarbiły sobie sympatię publiczności. Występ wzbogaciły elementy choreograficzne oraz oryginalne ludowe stroje.

Po dwukrotnych bisach gospodyń z Przeczyc zaprezentowała się Kapela Regionalna „Mierzęcice”. Instrumenty w postaci kontrabasu, akordeonu, klarnetu i bębna wybrzmiały szczególnie mocno zapraszając wszystkich do tańca. Podsumowaniem występów gminnych artystów był koncert zespołu ToMiNo, który obecnie tworzą trzy dziewczyny: Kamila Dróżdż, Karolina Filipczyk i Zuzanna Cichoń. ToMiNo zaproponowało publiczności program składający się z utworów śpiewanych solo przez Kamilę Dróżdż, która niedawno wydała swój pierwszy mini album przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach. Publiczność usłyszała polskie i zagraniczne covery, jak również autorskie kompozycje.

O godzinie 19-tej przed publicznością wystąpił Kabaret. RAK czyli Krzysztof Respondek i Krzysztof Hanke. W ich wykonaniu usłyszeliśmy popularne piosenki, serię dowcipów i anegdot związanych ze śląską kulturą i współczesnymi trendami.

Następnie na dożynkowej scenie wystąpił Rudi Schuberth, w towarzystwie zaprzyjaźnionych muzyków jazzowych z Tadeuszem Leśniakiem na czele. Koncert miał zupełnie odmienny charakter od wcześniejszych wykonań. Nie zabrakło co prawda największych przebojów Rudiego, takich jak: „Monika” i „Córka rybaka”, jednak aranżacje utrzymane były w  stylistyce jazzowej.

Podsumowaniem niedzielnych uroczystości był występ zespołu Mol Band ze Starej Wsi obok Limanowej. Młodzi wykonawcy już od pierwszych utworów porwali dożynkową widownię. Sześcioosobowy zespół niemal trzy godziny serwował największe hity polskiej muzyki tanecznej. Udowodnił także, że w muzyce ogromną rolę pełni charyzma i zapał, na które widownia błyskawicznie odpowiadała.

Do organizacji Dożynek przyczyniły się lokalne organizacje, takie jak Koła Gospodyń Wiejskich, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowej Wsi oraz sołtysi, którym należą się słowa podziękowania. Impreza nie mogłaby dojść do skutku, gdyby nie otwartość i pomoc Księdza Kanonika Janusza Rakoczego, który udostępnił przykościelne błonia. Organizatorem Dożynek obok Gminy Mierzęcice i targoszyckiej parafii był Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach, którego pracownicy przygotowywali program dożynkowy od wielu tygodni, dokładając wszelkich starań, aby wszystko tego dnia udało się pomyślnie zrealizować.

Organizatorzy Dożynek słowa uznania kierują także do sponsorów, którzy wsparli wydarzenie. W tym roku były to następujące firmy:
Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Bara Jacek, Krakowski Bank Spółdzielczy w Mierzęcicach, PPHU Pol-Trans Catering Export-Import Alfreda Perczak, Mariusz Surma sala bankietowa „ALFA”, F.H. „KAROLINA” S.C. Justyna i Jarosław Dydak, DROGREM S.C. Łukasz Kyrcz Teresa Kyrcz, Spółka Dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej we Wsi Mierzęcice „Nadzieja”, FHU „DATER„ Teresa Serwecińska, Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Kaszarnia S.C. Teresa i Henryk Kensy, Gospodarstwo Ogrodnicze Monika i Piotr Sroka, Centrum Opieki Długoterminowej „Joanna” w Mierzęcicach, De Silva Airport Katowice, Oriflame, Sarex S.C. Sar Anna, Sar Leszek, Sar Spółka Jawna Bytom, P.P.P.O. UNITRANS S.C. Jacek Karcz.


 

 

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Będzinie Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego Śląska Organizacja Turystyczna Śląski Związek Gmin i PowiatówBrynica to nie granicaPowiatowy Urząd Pracy w Będzinie

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że serwis internetowy www.mierzecice.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień cookies w przeglądarce internetowej oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie plików cookies prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.