Skip to main content
  • Widok na miasto i smog
    "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
    Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
  • Widok na pracowników demontujących azbest na dachu
    Usuwanie azbestu z terenu gminy w 2024 r.
    Gmina Mierzęcice po raz kolejny planuje złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW w Katowicach) w ramach programu „Ogólnopolski program...
  • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
    Spotkania z ekodoradcą w kwietniu - zmiana terminu
    Zapraszamy serdecznie na spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 3 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 26 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 NOWY TER...
  • Aplikcja Eco Mierzęcice
    Aplikcja Eco Mierzęcice

    Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

  • System Informacji Przestrzennej

    System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

  • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

    Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.

28 listopad 2018

Wycieczka do Katowic – Szlakiem miejsc pamięci narodowej

Miniatura - logo artykułu20 listopada uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Przeczycach wybrali się na nieodpłatną wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Celem wycieczki było obejrzenie wystawy pt.: ”Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Była to kolejna inicjatywa w naszej gminie, która wpisała się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystawa została udostępniona w 2016 roku podczas Festiwalu otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Przedstawia ona opowieść o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do przełomu ustrojowego w 1989 roku. Została usytuowana w miejscu dawnej kopalni Katowice, która przez blisko 200 lat była świadkiem i uczestnikiem historii. W symbolicznej przestrzeni kopalni uczniowie podążali szlakiem wytyczonym historią, zagadnieniami i wydarzeniami, które zdeterminowały dzieje Górnego Śląska.

Wejście na wystawę jest hołdem dla miejsca, w którym została zorganizowana. Prowadzi bowiem przez bramę kopalni Katowice, zrekonstruowaną na podstawie zdjęć z 4 czerwca 1989 roku – dnia, który uznano za początek przeobrażeń politycznych, przemysłowych i ekonomicznych, po raz kolejny zmieniających oblicze regionu.

Ekspozycja została podzielona na dziewiętnaście przestrzeni, w których zaprezentowano poszczególne problemy. Na wystawę wchodzi się przez markownię, dalej znajdują się części poświęcone dziejom najdawniejszym, gdzie poznajemy dawny Śląsk i jego kolejnych władców, oraz rozwojowi osadnictwa, dzięki któremu śląska ziemia mogła się stać pomostem między Wschodem a Zachodem, miejscem rozkwitu życia kulturalnego i umysłowego. Następnym etapem było zwiedzanie pałacu, w którym jako światowa nowinka pojawiła się maszyna parowa, zapowiedź przełomu myślowego i kolejnego rozdziału śląskiej historii – industrializacji, siły napędowej nowych zmian.

W dalszych częściach wystawy uczniowie mierzyli się z zagadnieniem skomplikowanej śląskiej tożsamości, budzenia się polskiej świadomości narodowej, zapoznali się z galerią wybitnych Górnoślązaków oraz z wydarzeniami z okresu powstań śląskich i plebiscytu, lat międzywojennych po obu stronach granicy i II wojny światowej, podczas której włączono Górny Śląsk do III Rzeszy, co zapoczątkowało nowe problemy. Ścieżkę powojennych losów wytyczają kolejne ważne etapy, takie jak tragedia górnośląska, fikcja komunizmu, zmiany społeczne i demograficzne, czas Solidarności, stan wojenny i tragedia kopalni Wujek, a wreszcie schyłek PRLu.