Kaplica p.w. Wniebowzięcia NMP w Boguchwałowicach
Kaplica zbudowana została przez mieszkańców wsi Boguchwałowice na działce ofiarowanej na ten cel przez pana Władysława Wyszyńskiego. Z początkiem lat 70-tych powstał komitet budowy kaplicy, a całością budowy kierował dziekan siewierski ks. Ludwik Sośnierz, gdyż Boguchwałowice należały do parafii p.w. św. Macieja w Siewierzu.
Poświęcenia kaplicy dokonał biskup częstochowski Stefan Bareła w roku 1977.
W roku 1983 przystąpiono do całkowitej przebudowy i powiększenia kaplicy.Opiekę duszpasterską w Boguchwałowicach sprawował i pracami przy przebudowie kaplicy kierował obecny proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu ks. Emil Ilków, do której należą obecnie Boguchwałowice.
Kaplicę poświęcił w roku 1986 biskup częstochowski Stanisław Nowak.
Kościół p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Nowej Wsi
Budowę kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego w Nowej Wsi wg projektu inż. arch. Henryka Sękali rozpoczęto 1.08.1983 r., a już 24 grudnia tego roku odprawiona została w nim pierwsza pasterka. Poświęcenia budowanego kościoła dokonał biskup Franciszek Musiel w dniu 8 kwietnia 1984 r.
Dnia 1 sierpnia 1985 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak erygował parafię św. Antoniego w Nowej Wsi, wyłączając ją z parafii św. Jakuba w Sączowie. Dzięki osobistemu zaangażowaniu ówczesnego Naczelnika Gminy Franciszka Jakóbczyka utworzony został cmentarz grzebalny, poświęcony w 1988 r.
Do czasu budowy kościoła msze odprawiane były w XVIII - wiecznej kapliczce mszalnej, która obecnie służy jako kaplica pogrzebowa.
Główny ołtarz w nowym kościele zaprojektował i wykonał artysta rzeźbiarz - Tadeusz Szpunar. Projekt witraży i wnętrza świątyni wykonał mgr Maciej Kauczyński. Witraże wykonane zostały w pracowni Zbigniewa Gustaba w Krakowie. W roku 1998 biskup sosnowiecki Adam Śmigielski poświęcił wybudowaną przy kościele dzwonnicę z czterema dzwonami ufundowanymi i poświęconymi w 1995 r. przez bp. Piotra Skuchę.
Dzięki inicjatywie i zapałowi obecnego proboszcza parafii ks.kanonika Jana Lubienieckiego, ofiarności i zaangażowaniu parafian, w tak krótkim czasie powstałe: kościół, dzwonnica, cmentarz mogą służyć miejscowościom: Nowa Wieś, Najdziszów, Osiedle Mierzęcice i Dalekówka tworzących dzisiaj Parafię Rzymsko-Katolicką Nowa Wieś.
Kościół p.w. Św. Mikołaja w Targoszycach
Pierwsza wzmianka o parafii Targoszyce pochodzi z 1324 r. Już w tym czasie istniał murowany kościół p.w. św. Mikołaja. Najstarsza część kościoła, prezbiterium, została wzniesiona w XIII w. Prawdopodobnie była to wolno stojąca kaplica, do której dobudowano na początku XIV w. kamienną nawę i drewnianą dzwonnicę. W połowie XVI w. na skutek zniszczeń i splądrowania kościół w Targoszycach przestał funkcjonować. Liturgię przeniesiono do istniejącego w Mierzęcicach drewnianego kościoła p.w. św.Wawrzyńca.
W roku 1772 rozpoczęto rozbudowę świątyni w Targoszycach. Do nie zniszczonego prezbiterium dobudowano nowy korpus nawowy oraz nową wieżę. Obecny barokowy wystrój kościoła pochodzi z XVIII w. Wyjątek stanowi XV-wieczny, kamienny portal prowadzący do dzisiejszej zakrystii oraz antypedia zdobiące ołtarze pochodzące z połowy XIX w.
Ołtarz główny w swoim zwieńczeniu zawiera scenę Przemienienia. W niszy ołtarzowej znajduje się barokowa figura świętego Mikołaja wykonana z drzewa lipowego. Antypedium przedstawia męczeństwo św. Sebastiana. Lewy boczny ołtarz z rzeźbami św. Augustyna i św. Tomasza zdobi obraz Ukrzyżowania Chrystusa ze św. Marią Magdaleną. Antypedium ukazuje męczeństwo św.Wawrzyńca. Prawy ołtarz jest poświęcony Matce Bożej Bolesnej. Po jego stronach stoją figury św. Anny i św. Joachima. U dołu znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca męczeństwo św. Szczepana. W latach 1991-1995 przeprowadzono generalny remont kościoła wraz z odnowieniem ołtarzy.
Kościół w Targoszycach został wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Na terenie parafii znajduje się wiele kaplic. Najstarsze z nich usytuowane wokół kościoła zbudowano w 1772r. Znajdują się w nich pochodzące z XVIIIw. rzeźby św.Jana Nepomucena i Apostołów: Andrzeja i Pawła. XIX wieczna kaplica w Mierzęcicach p.w. św. Wawrzyńca zawiera ołtarzyki i obrazy barokowo-ludowe, m.in. Matki Bożej, św.Anny Samotrzeciej, Matki Bożej Różańcowej.
Ponadto w Mierzęcicach znajdują się również:
-
- kaplica św. Jana Nepomucena z I połowy XIX w.
- kaplica św. Mikołaja z przełomu XVIII i XIX w.
- kaplica św. Floriana z I połowy XIX w.
Są to kapliczki przydrożne i zawierają barokowe rzeźby w/w świętych.
Pozostałe kaplice na terenie parafii znajdują się:
-
- w Toporowicach - 2 kapliczki z początku XIX w.
- w Przeczycach - kapliczka przydrożna z XVIII w. z figurą św. Jana Nepomucena i kapliczka z XIX w. p.w. Matki Bożej
- w Niwiskach - kapliczka p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1939 r.
- w Łubnym - kapliczka p.w. Niepokalanego Serca Maryji.
- w Zadniu - kapliczka p.w. św. Piotra i Pawła z 1993 r.
Parafię Targoszyce tworzą miejscowości: Targoszyce, Mierzęcice, Sadowie, Zawada, Toporowice, Przeczyce.
Od 1 lipca 1988 r. proboszczem Parafii Targoszyce jest ks. Janusz Rakoczy.