VI Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Mierzęcicach
W dniu 23 maja 2026 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach odbył się VI Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Mierzęcicach. Podczas zjazdu druhowie podsumowali minioną pięcioletnią kadencję, wybrano nowe władze oddziału oraz wyznaczono kierunki działań i zadania do realizacji w kolejnej kadencji.
Obrady otworzył Prezes Zarządu dh Grzegorz Podlejski, który powitał zaproszonych gości: Poseł na Sejm RP Barbarę Dolniak, Posła na Sejm RP Mateusza Bochenka, Członka Zarządu Województwa Śląskiego Rafała Adamczyka, Komendanta Powiatowego PSP w Będzinie bryg. Szymona Gwoździa, Członka Prezydium Zarządu Głównego OSP RP, Wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa śląskiego, Prezesa Zarządu Powiatowego Związku OSP RP Będzin dh Zdzisława Banasia, Starostę Powiatu Będzińskiego dh Sebastiana Szaleńca, Księdza Kapelana Janusza Rakoczego, Zastępcę Wójta Gminy Mierzęcice Iwonę Pańta, Skarbnika Gminy Mierzęcice Agnieszkę Frączek, Przewodniczącą Rady Gminy Mierzęcice Monikę Dyraga, Prezesa Wspólnot Gruntowych wsi Nowa Wieś Andrzeja Wacławczyka, Prezes Wspólnot Leśno-Gruntowych „Nadzieja” Magdalenę Kubik oraz dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy.
W obradach uczestniczyli delegaci oraz przedstawiciele wybrani podczas zebrań walnych w poszczególnych jednostkach OSP z terenu gminy, a także ustępujący członkowie zarządu. Na przewodniczącego zjazdu wybrano dh Marcina Dobrowolskiego natomiast na sekretarz dh Iwonę Dyraga.
Prezes dh Grzegorz Podlejski w obszernym sprawozdaniu podsumował kończącą się pięcioletnią kadencję, przedstawiając m.in. zadania i przedsięwzięcia zrealizowane przez zarząd. Za swoją pracę ustępujący zarząd otrzymał jednogłośne absolutorium od zgromadzonych delegatów. Następnie wybrano komisje zjazdowe oraz przeprowadzono wybory nowych władz gminnych związku.
Po ukonstytuowaniu się nowego Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Mierzęcicach jego skład przedstawia się następująco:
- Prezes – Podlejski Grzegorz
- Wiceprezes – Paks Stanisław
- Wiceprezes – Kańtoch Marek
- Komendant gminny – Łukasz Salamon
- Sekretarz – Dyraga Iwona
- Skarbnik - Dobrowolski Marcin
- Członek prezydium – ks Rakoczy Janusz
- Członek zarządu - Adamczyk Paweł
- Członek zarządu - Bąbik Marcin
- Członek zarządu - Dębowiec Przemysław
- Członek zarządu - Engelhardt Marcin
- Członek zarządu - Filipek Mieczysław
- Członek zarządu - Frączek Agnieszka
- Członek zarządu - Gawron Grzegorz
- Członek zarządu - Jędrusik Marcin
- Członek zarządu - Kajdas Krzysztof
- Członek zarządu - Kubik Mariusz
- Członek zarządu - Kyrcz Andrzej
- Członek zarządu - Krzykawski Adrian
- Członek zarządu - Paszewski Michał
- Członek zarządu - Płaczek Adam
- Członek zarządu - Serweciński Henryk
- Członek zarządu - Sieradzka – Szędzielorz Monika
- Członek zarządu - Skrzypiec Leszek
- Członek zarządu - Tyrała Jerzy
- Członek zarządu - Wojdas Łukasz
W skład Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Mierzęcicach weszli:
- Przewodniczący - Morzycki Zdzisław
- Wiceprzewodniczący - Pasamonik Piotr
- Sekretarz - Nowak Marian
Delegatami na Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP zostali wybrani druhowie:
- Gawron Grzegorz - OSP Nowa Wieś
- Krzykawski Adrian – OSP Przeczyce
- Salamon Łukasz – OSP Przeczyce
- Serweciński Henryk – OSP Mierzęcice II
- Paks Stanisław – OSP Nowa Wieś
- Płatek Włodzimierz – OSP Mierzęcice
Przedstawicielami na Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP zostali wybrani druhowie:
- Dobrowolski Marcin
- Filipek Mieczysław
- Kyrcz Andrzej
- Salamon Łukasz
- Paks Stanisław
- Podlejski Grzegorz
Podczas zjazdu nie zabrakło również podziękowań. Wyrazy uznania otrzymały osoby, które na co dzień wspierają działalność jednostek OSP z terenu Gminy Mierzęcice, angażując się w rozwój ochrony przeciwpożarowej oraz wspomagając strażaków ochotników w realizacji ich zadań. Podziękowania oraz słowa uznania skierowano również do dh Mateusza Dyragi oraz Damiana Dyragi za niezwykłą odwagę i bohaterską postawę. Druhowie, bez chwili zawahania, podjęli akcję ratunkową, ratując ludzkie życie. Gratulacje otrzymał również Aleksander Zygmuntowski, który zdobył I miejsce w Turnieju Wiedzy Pożarniczej na etapie wojewódzkim i będzie reprezentował Gminę Mierzęcice, Powiat Będziński oraz województwo śląskie podczas etapu ogólnopolskiego.
Głos zabrali także zaproszeni goście, którzy z uznaniem wypowiadali się o działalności zarządu w minionej kadencji, podkreślając wzorową współpracę jednostek OSP z samorządem gminnym oraz ich zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności.







