Skip to main content
  • Widok na miasto i smog
    "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
    Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
  • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
    Spotkania z ekodoradcą w kwietniu
    Zapraszamy serdecznie na spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 3 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 24 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 Ekodo...
  • Aplikcja Eco Mierzęcice
    Aplikcja Eco Mierzęcice

    Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

  • System Informacji Przestrzennej

    System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

  • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

    Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


26 maj 2020

ZTM prowadzi częstsze kontrole w komunikacji miejskiej

Miniatura - Okrągłe logo w środku litera Zarząd Transportu Metropolitarnego rozpoczął intensywniejsze kontrole biletów w swoich pojazdach. Co ciekawe do rąk kontrolerów biletów z ZTM trafiły nowe urządzenia, które umożliwiają m.in. zbliżeniowe uiszczanie opłaty za brak biletu.

 

Obecnie do użytku kontrolerzy mają 18 nowych urządzeń, projekt zakłada, że do końca tego roku nowych kontrolerek będzie 170 i wyposażeni zostaną w nie wszyscy kontrolerzy biletów ZTM.

Dzięki nowym urządzeniom możliwe jest nie tylko opłacenie „mandatu” zbliżeniowo – co jest istotne z perspektywy pasażera, ale również ułatwienie i przyspieszenie dotychczasowej pracy kontrolujących bilety. Kontroler będzie mógł drukować protokoły opłat dodatkowych, kontrolować legitymacje osób niepełnosprawnych poprzez odczyt QR kodów i sprawdzać informacje o biletach oczekujących na zakodowanie.

Jakie kary finansowe grożą „gapowiczom"? 

Brak ważnego biletu lub odpowiedniego dokumentu przewozu może nas kosztować 170 złotych, w przypadku gdy opłaty dokonamy w terminie do 7 dni od daty wystawienia wezwania, zapłacimy 130 złotych. Jeśli opłatę uiścimy u kontrolera gotówką w dniu kontroli, zapłacimy 100 złotych.

Przy okazji wprowadzenia do użytku nowych urządzeń ZTM przypomina, że „jazda na gapę” wiąże się z surowymi konsekwencjami.

– Od stycznia 2019 roku do końca kwietnia tego roku skierowanych do windykacji zostało 260 tys. mandatów. Wysłaliśmy 20 345 ostrzeżeń o możliwości wpisu do Krajowego Rejestru Długów, do sądów trafiło ponad 4 tys. pozwów, a komornicy wszczęli niemal 3 tys. egzekucji – wylicza naczelnik Wydziału Windykacji ZTM Tomasz Żyła.