System Elektronicznej Komunikacji Administracji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej             

            

Apel do mieszkańców w związku z COVID-19  Przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

Wieczór z poezją Miłosza

Gimnazjum w Mierzęcicach we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną im. Jana Pawła II zorganizowały 29 marca br. wieczór poezji Czesława Miłosza.


 

To pierwsza część corocznych spotkań poświęconych życiu i twórczości patrona naszej szkoły. Kilka minut po godzinie 17:00 Dyrektor Gimnazjum, Pani Beata Fryc, powitała zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Wójt Gminy Mierzęcice, Grzegorz Podlejski, Przewodniczący Rady Gminy, Tadeusz Twardoch oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Dorota Marciniak. Przeważającą część publiczności stanowili przedstawiciele Rady Rodziców. Dyrektor Gimnazjum zaprezentowała pokrótce sylwetkę patrona. Opowiedziała o spotkaniach z poezją Miłosza w murach szkoły, które zapoczątkowane zostały w roku 2004. Przybyli goście otrzymali foldery z wierszami Czesława Miłosza, by w zaciszu domowego ogniska pochylić się nad poezją patrona szkoły.


Tematem przewodnim spotkania była przyroda i jej obecność w twórczości polskiego noblisty. Zasadniczą część wieczoru stanowiły recytacje wierszy Miłosza. Były one przeplatane piosenkami znanych artystów (Czesława Mozila i Agnieszki Chrzanowskiej) do tekstów poety, a w interpretacjach gimnazjalistek. Kolejnym akcentem muzycznym był występ p. Krzysztofa Juszczyka, który wykonał na trąbce standardy muzyki rozrywkowej. Po spotkaniu z poezją autora „Doliny Issy” zebrani mieli okazję obejrzeć krótki film, w którym Andrzej Franaszek opowiadał o swojej znajomości z Miłoszem, a także o pracy nad biografią poety. Andrzeja Franaszka nasze gimnazjum gościło w roku 2004, na pierwszej sesji naukowej „Miłosz bliżej nas”.


Kameralny charakter spotkania przypadł do gustu zebranym. Jeszcze długo po zakończeniu części artystycznej goście rozmawiali w miłej i towarzyskiej atmosferze. W blasku świec, przy kawie i ciastku czas płynął szybko. Uczniowie i rodzice naszej szkoły zadbali nie tylko o walory artystyczne wieczoru, ale również o przygotowanie poczęstunku. Uczestnicy wieczoru zachwyceni byli wypiekami.


Impreza okazała się sukcesem. Zarówno mieszkańcy jak i władze naszej gminy, pochłonięci problemami dnia codziennego, potrzebują od czasu do czasu oderwać się od spraw przyziemnych i spotkać z poezją. Dało się to zauważyć pod koniec naszego wieczoru poetyckiego. Nikt nie uciekał do domu z momentem, gdy ustały ostatnie ukłony. Przybyli goście chętnie pozostali na sali, dzieląc się swoimi wrażeniami. Podobnie potraktowała ten wieczór młodzież. Oprócz stresu, była to dla nich także niebywała przyjemność. Okazuje się, że Czesław Miłosz ma u nas swoich następców. Wiktoria Jędrzejewska zaprezentowała swoje wiersze. Z ogromną aprobatą spotkał się poruszający „Tren do taty”. Nie jednego chwycił za serce.


Pomysłodawczynią wieczoru była p. Beata Fryc, zaś osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie imprezy: M. Śliż, M. Gala, B. Gryczka, E. Kocot, A. Łukasik. Nie dziwi więc fakt, że wieczór był udany, skoro tyle osób nad tym czuwało. Imprezą zainteresowały się media. Na wieczór przybyły osoby realizujące dziennikarski projekt „IV władza”.


Kolejne spotkanie z Miłoszem, tym razem w naszym gimnazjum, już 20 kwietnia podczas sesji naukowej „Miłosz bliżej nas”. Jak co roku zapraszamy na sesję naukowców – znawców twórczości Miłosza. 

Starostwo Powiatowe w Będzinie Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego Śląska Organizacja Turystyczna Śląski Związek Gmin i PowiatówBrynica to nie granicaPowiatowy Urząd Pracy w Będzinie

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że serwis internetowy www.mierzecice.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień cookies w przeglądarce internetowej oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie plików cookies prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.