System Elektronicznej Komunikacji Administracji PublicznejBiuletyn Informacji Publicznej             

            

Apel do mieszkańców w związku z COVID-19  Przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

Najaktywniejsi druhowie w powiecie

Sześciu najbardziej aktywnych druhów z terenu gminy Mierzęcice zostało wyróżnionych złotymi,  srebrnymi i brązowymi medalami „Za Zasługi dla Pożarnictwa” podczas obchodów Powiatowego Dnia Strażaka, który odbył się w Siewierzu 19 maja tego roku.


Obchody Powiatowego Dnia Strażaka rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji strażaków i ich rodzin koncelebrowana przez ks. kanonika Janusza Rakoczego – kapelana strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie będzińskim i proboszcza parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Uroczystość odbyła się 19 maja tego roku w Siewierzu. W czasie homilii ks. Rakoczy przypomniał, że bycie strażakiem to misja i służba, która powinna wyrażać się codzienną wzorową postawą, szacunkiem do munduru i formacji, którą strażacy reprezentują; a przede wszystkim to powinność wobec ludzi i Boga, którą należy po chrześcijańsku, z sercem wykonywać. Następnie w uroczystym korowodzie zebrani przeszli do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

W obchodach brali udział druhowie z terenu powiatu będzińskiego i mieszkańcy. Naszą gminę reprezentowali przedstawiciele 7 jednostek – OSP w Boguchwałowicach, Mierzęcicach, Mierzęcicach II, Nowej Wsi, Przeczycach, Sadowiu, Toporowicach. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i gmin, które go tworzą. Byli to: Zdzisław Banaś, burmistrz miasta i gminy Siewierz i jednocześnie wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP; Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice; Tomasz Sadłoń, wójt gminy Psary; Marian Kozieł, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego i jednocześnie prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w gminie Psary; Mariusz Król, sekretarz miasta Będzin; Barbara Bochenek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu. Nie zabrakło parlamentarzystów. W spotkaniu uczestniczył Waldemar Andzel,  poseł na Sejm RP, Janusz Żakowski dyrektor Biura Senatora Zbigniewa Meresa. Komendę Powiatową PSP w Będzinie reprezentował mł. bryg. Marek Woźniak, zastępca komendanta PSP w Będzinie.

-Bycie strażakiem to zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. To dzięki waszym działaniom i ogromnemu zaangażowaniu i poświęceniu w służbie OSP jest dziś nowoczesną, wszechstronną i cieszącą się społecznym zaufaniem formacją - powiedział Zdzisław Banaś, przypominając, że na najwyższe uznanie zasługuje działalność na rzecz ochrony życia, mienia i środowiska naturalnego.

Zdzisław Banaś wszystkim strażakom życzył spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełniania obowiązków zawodowych i społecznych. Powiatowy Dzień Strażaka był również okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych dla pożarnictwa. W tym roku odznaczenia otrzymało kilkudziesięciu druhów. Z terenu naszej gminy złote medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali Ireneusz Bański, Marcin Dobrowolski, Dariusz Wesołek. Srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymał Grzegorz Cembrzyński. Brązowym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali: Iwona Dyraga i Adam Jastrząb.

Odznaczenia wręczali: poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Zdzisław Banaś oraz mł. bryg. Marek Woźniak. Uroczystość prowadził druh Andrzej Machura, gminny komendant ZOSP RP w Siewierzu.

Serdeczne życzenia dla strażaków przekazali: Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, poseł na Sejm RP Anna Nemś, Zbigniew Meres, senator RP, Krzysztof Malczewski, starosta będziński, Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

-Z okazji Dnia Strażaka, w imieniu władz samorządowych powiatu będzińskiego składam wszystkim druhom i druhnom wyrazy najwyższego uznania nie tylko za wykazywaną w codziennej służbie odwagę, ale też za ogromną rolę, jaką jednostki wasze pełnią w życiu społecznym i kulturalnym całego powiatu. Ochotnicze Straże Pożarne to organizacje nie tylko niosące pomoc mieszkańcom w przypadku pożarów i katastrof, to także współtwórcy jakże pięknych tradycji i obyczajów, wokół których kształtuje się i rozwija lokalna tożsamość. Wszystkim życzę satysfakcji z pełnionej społecznie służby. Niech Wasz patron św. Florian sprawi, by każdy ratujący ludzkie życie wyjazd zakończył się szczęśliwym i bezpiecznym powrotem – podkreślał w serdecznym liście skierowanym do strażaków Krzysztof Malczewski, starosta będziński.

Po części oficjalnej wszystkich zebranych zaproszono na występ artystyczny zespołu wokalnego „Clipsy” oraz na poczęstunek.
Starostwo Powiatowe w Będzinie Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego Śląska Organizacja Turystyczna Śląski Związek Gmin i PowiatówBrynica to nie granicaPowiatowy Urząd Pracy w Będzinie

Zgodnie z art. 173 Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że serwis internetowy www.mierzecice.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień cookies w przeglądarce internetowej oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie plików cookies prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.