Skip to main content
  • Widok na miasto i smog
    "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
    Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
  • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
    Spotkania z ekodoradcą w kwietniu
    Zapraszamy serdecznie na spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 3 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 24 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 Ekodo...
  • Aplikcja Eco Mierzęcice
    Aplikcja Eco Mierzęcice

    Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

  • System Informacji Przestrzennej

    System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

  • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

    Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.

21 sierpień 2012

I Bieg Nowej Wsi

W I Ogólnopolskim Biegu Nowej Wsi wzięło udział 138 zawodników (41 kobiet i 97 mężczyzn). Z uwagi na fakt, że to dopiero pierwsza edycja imprezy,  liczba ta zrobiła wrażenie nawet na samych organizatorach. Zaskakujące było przede wszystkim to,  jak wiele osób pokonało dziesiątki kilometrów, aby dotrzeć na miejsce zawodów.

 

Nowa Wieś gościła biegaczy nie tylko z całego GOP-u,  czy Województwa Śląskiego. Swych reprezentantów miał również Kraków, Zielonki, Radom, a nawet Jasło.

Największym fenomenem, jeśli chodzi o trudy podróży, okazał się Pan Zenon Przybył, który chcąc zaprzeczyć swemu nazwisku,  jadąc na rowerze z Trzebini,  pobłądził w okolicach Będzina (przy okazji „wykręcił” 80 kilometrów) i nie przybył na Bieg o czasie. Jak na prawdziwego pasjonata przystało przebiegł trasę biegu w pojedynkę i z medalem na szyi zdążył jeszcze na dekorację zwycięzców.

 Uczestnicy zgodnie podkreślali, że Gmina Mierzęcice i okoliczne tereny oferują bardzo dobre warunki do podejmowania aktywności fizycznej. Entuzjastycznie wypowiadali się również na temat organizacji i obiecywali, że Bieg Nowej Wsi stanie się stałym elementem ich biegowego kalendarza.

Pomysł biegu zrodził się w głowach dwóch studentów, mieszkańców Nowej Wsi  zainteresowanych zdrowym trybem życia, a co za tym idzie aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Od pomysłu szybko przeszli do działania i w ciągu kilku tygodni zrealizowali swoje marzenie. Trzeba tutaj zaznaczyć, że Bieg nie odbyłby się bez wielkiego wsparcia całej lokalnej społeczności na czele z władzami. By stanąć na wysokości zadania niemal cała wieś zaangażowała się w imprezę. Efekty tej współpracy przeszły najśmielsze wyobrażenia miejscowej ludności, która po dopięciu organizacji na ostatni guzik oddała się dopingowaniu zawodników i świętowaniu.

Choć dystans liczył zaledwie 4 kilometry, podbieg pod najwyższy punkt w powiecie będzińskim sprawił zawodnikom nieco problemu. Najlepszym okazał się Michał Kwieciński z Siemianowic Śląskich. Jego czas (13 minut 28 sekund) okazał się nieosiągalny dla rywali i można go uznać za nieoficjalny rekord trasy. Za plecami zwycięzcy znaleźli się Rafał Zieliński i Marek Cielniaszek.

W kategorii kobiet najszybsza była Sandra Mikołajczyk, również z Siemianowic Śląskich (zajęła 8 miejsce w kategorii OPEN). Podium uzupełniły Beata Wrońska i Aneta Jarkiewicz.  Specjalną nagrodę organizatorzy przewidzieli dla najstarszych i najmłodszych uczestników. Tadeusz Janiczek (73 lata) oraz Mikołaj Tafil (8 lat) pokazali, że bieganie jest absolutnie dla każdego, a przynajmniej bariera wiekowa praktycznie nie istnieje.

Przełamywanie stereotypu mówiącego o tym, że na wsi niemożliwa jest organizacja dużej imprezy biegowej , oraz zmiana nastawienia wiejskich społeczności do osób aktywnych,  to dwa nadrzędne cele I Biegu Nowej Wsi. Każdy kto był częścią I Biegu Nowej Wsi ma chyba prawo czuć, że  coś w tej kwestii zostało zrobione. Oby więcej takich inicjatyw!

Bardzo dziękujemy za pomoc wszystkim sponsorom. Szczególne podziękowania kierujemy do Panów Tomasza Sara oraz Marcina Czapli dwójki młodych zapaleńców, którzy byli inicjatorami przedsięwzięcia. Panowie Brawo.

Pliki do pobrania: