Nagrody Starosty Powiatu Będzińskiego rozdane
Koło Gospodyń Wiejskich w Przeczycach oraz Pani Czesława Wojdas laureatami nagrody Starosty Powiatu Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej i Upowszechniania i Ochrony Kultury za 2021 rok
Nagrody Starosty Powiatu Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej i Upowszechniania i Ochrony Kultury, stanowią prestiżowe wyróżnienie dla ludzi, którzy dbają o rozwój i promowanie kultury na terenie całego Powiatu Będzińskiego.
W grudniu 2021 roku Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wystąpił z wnioskiem do Starostwa Powiatowego w Będzinie, by w gronie laureatów tej nagrody znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich w Przeczycach oraz Pani Czesława Wojdas. Jak się okazało, komisja konkursowa przychyliła się do wniosku Pana Wójta i zarówno KGW w Przeczycach, jak i Pani Czesława Wojdas otrzymali tę prestiżową nagrodę i znaleźli się w gronie 7 laureatów z Powiatu Będzińskiego. Pozostali laureaci to: Regionalny Zespół Folklorystyczny Jaworznik Zespół Śpiewaczy KGW w Dziewkach, KGW w Brudzowicach oraz Pani Martyna Kobus. Serdecznie gratulujemy obu laureatom z Gminy Mierzęcice! Wręczenie nagród odbyło się 14 czerwca br. Teatrze Dzieci Zagłębia. Na scenie wystąpił także Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, który złożył laureatom życzenia, ofiarował kwiaty i pamiątkowe grawertony.
Koło Gospodyń Wiejskich w Przeczycach działa już ponad 90 lat. Powstało w 1930 roku. Pierwszą przewodniczącą oraz założycielką była Pani Waleria Dęboń. Panie zajmowały się wówczas przede wszystkim działalnością kulturalną. W czasie II wojny światowej KGW w Przeczycach zostało zawieszone. Koło reaktywowano w 1945 roku. Opiekowały się nim kolejno: Antonina Małota, Honorata Dęboń, Danuta Kocot, Czesława Latos. Obecnym prezesem Koła jest Pani Stanisława Kieras, która pełni tę funkcję od 2000 roku. W latach 50-tych powołano zespół pieśni i tańca, który występował na terenie całego kraju. Później przy kole powstała sekcja teatralna, organizowano też kursy gotowania, kroju i szycia. Gospodynie uczyły też robienia kołder puchowych, szydełkowania i uprawy warzyw.
Organizowały zabawy ludowe, np. w czasie karnawału czy festyny na wolnym powietrzu. W latach 70-tych w KGW istniał nawet wodzirej czy wierszokleta-funkcję tę pełnił Władysław Kyrcz. KGW w Przeczycach kultywuje folklorystyczne tradycje, pielęgnuje dziedzictwo kultury ludowej i wpływa na integrację społeczności lokalnej. Ma znaczący wpływ nie tylko w podtrzymywaniu i upowszechnianiu kultury ludowej, ale także w pozytywne przemiany społeczne na wsi. Występy KGW w Przeczycach cieszą się uznaniem publiczności.
Z kolei Pani Czesława Wojdas od wielu lat aktywnie bierze udział w życiu kulturalnym Gminy Mierzęcice. Rzec by można, że od zawsze wykazywała się niezwykłą aktywnością społeczną. Po wojnie- w 1947 roku Pani Czesława odbyła kurs bibliotekarza. Po nim otworzyła domową bibliotekę, w której pracowała społecznie. Pragnęła, by osoby z okolicy miały dostęp do literatury i mogły się dokształcać i edukować. W tym samym czasie wpisała się do żeńskiego oddziału straży w Mierzęcicach, gdzie pełniła funkcję komendanta. W 1958 roku została wybrana prezesem KGW Mierzęcice. Była wówczas inicjatorką kursów gotowania, kroju i szycia, gdyż cechuje ją wybitna aktywność w zakresie poprawy życia mieszkańców, otoczenia. Wspólnie z członkiniami KGW w Mierzęcicach przepracowała 554 godziny przy budowie Gminnego Ośrodka Kultury. W 1976 roku została kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca, który zmienił później nazwę na Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki”.
Co istotne, Pani Czesława do lipca 2021 roku była kierownikiem „Mierzęcanek”. Pełniła tę funkcję ponad 45 lat. Do dziś aktywnie bierze udział w życiu kulturalnym Gminy Mierzęcice. Jest inicjatorką wyjazdów, podczas których wraz z zespołem promuje Gminę Mierzęcice. Pani Czesława jest ambasadorem kultury regionalnej - przekazuje kolejnym pokoleniom swoją wiedzę na ten temat, uczy regionalnych pieśni oraz wykonywania obrzędu dożynkowego. Mobilizuje seniorów do podejmowania aktywności społecznej, uczestnictwa w życiu kulturalnym nie tylko Gminy Mierzęcice, ale także całego regionu, dba o kultywowanie tradycji.
Jako społeczność Gminy Mierzęcice jesteśmy niezwykle dumni, że w gronie mieszkańców naszej gminy znajdują się osoby, którym od lat leży na sercu upowszechnianie kultury, dbałość o kultywowanie tradycji ludowej oraz szeroko pojęte dobro społeczne. To właśnie takie postawy mają wpływ na kształtowanie nowych pokoleń Polaków przywiązanych do tradycji i historii swojego kraju. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wyróżnionym i życzymy kolejnych lat aktywnej działalności w zdrowiu i uznaniu społecznym.