Skip to main content
  • Widok na miasto i smog
    "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
    Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
  • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
    Spotkania z ekodoradcą
    Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 17 maja 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00, 5 czerwca 2024 r. w godzinach 11:00 - 16:00...
  • Aplikcja Eco Mierzęcice
    Aplikcja Eco Mierzęcice

    Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

  • System Informacji Przestrzennej

    System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

22 marzec 2016

Święto Liczby π

Wiecie, że istnieje liczba, która ma swoje święto? Ta, tajemnicza i niewymierna liczba to Pi. Od czterech tysięcy lat inspiruje matematyków, poetów, pisarzy, muzyków.

 


Opiewała ją także Wisława Szymborska. Dlaczego liczba Pi obchodzi urodziny właśnie 14 marca? Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co oznacza przybliżenie liczby pi do części setnych. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki, tak zwany „Pi Day”. Zwyczaj ten, popularny na całym świecie, dotarł także do Polski.

Dnia 14 marca br. uczniowie Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach obchodzili Międzynarodowe Święto Liczby π. Celem wspólnej zabawy, było pokazanie uczniom, że matematyka to nie tylko przedmiot szkolny, ale przede wszystkim wyobraźnia, sposób myślenia i świetna rozrywka.

Na początku spotkania uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o liczbie π zwanej Ludolfiną lub stałą Archimedesa. W drugiej części spotkania gimnazjaliści rozwiązywali matematyczno-logiczne zagadki takie jak: ile wynosi suma cyfr sumy cyfr liczby 2008?

Po zmaganiach konkursowych przyszedł czas na π-erniczki, które upiekły uczennice klasy III a.

Tegoroczne święto należało do udanych bo pokazało uczniom, że matematyka to nie tylko lekcje lub przedmiot szkolny, ale przede wszystkim wyobraźnia i narzędzie, które może nam pozwolić zmieniać świat na lepszy.