6 grudnia to wyjątkowy  dzień, który kochają szczególnie dzieci, bowiem w tym dniu otrzymują długo oczekiwane prezenty od świętego Mikołaja. Postać ta jest uwielbiana przez dzieci na całym  świecie, ponieważ jest nie tylko ich przyjacielem, ale też powiernikiem ich marzeń i życzeń.  W tym roku Mikołaj nie zapomniał również o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy i odwiedził Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach.

Dnia 9 grudnia br. z okazji mikołajek z inicjatywy GOK i  Ośrodka Pomocy Społecznej w Mierzęcicach zorganizowano atrakcyjne popołudnie dla wszystkich dzieci z naszej gminy. Impreza rozpoczęła się od krótkiego przemówienia dyrektora GOK Marcina Dobrowolskiego, który przywitał wszystkie dzieci oraz ich rodziców i jednocześnie zaprosił na spektakl krakowskiej Grupy ART-RE „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.

Muzyczne widowisko oparte na powieści Kornela Makuszyńskiego bardzo podobało się tej najmłodszej, wcale nie najłatwiejszej, publiczności. Pomysłowym i trafionym w dziesiątkę zabiegiem było na pewno zastosowanie w  przedstawieniu dużej ilości piosenek, bezpośrednich zwrotów postaci do dzieci, jak też zachęcenie ich do wzięcia udziału w spektaklu u boku aktorów. Tym samym dzieciaki miały możliwość występu na scenie z aktorami i współtworzenia z nimi bajkowego świata.

Punktem kulminacyjnym gminnych mikołajek  było przybycie samego Świętego Mikołaja. To był moment, na który czekali wszyscy - i ci mali, i ci nieco starsi. Ulubiony święty dzieci był ubrany w tradycyjny, czerwony strój, a  jego twarz zdobiła długa biała broda. Przywitał on wszystkie pociechy, zapytał czy były grzeczne, a następnie obdarował prezentami każde dziecko. Wszyscy mieli też możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze Świętym.

Należy podkreślić, iż także miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej ufundował paczki pełne słodyczy dla dzieci swoich podopiecznych. To miło spędzone popołudnie na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci, które z  pewnością już dziś nie mogą doczekać się kolejnych mikołajek.

Barbara Nowak