Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na pracowników demontujących azbest na dachu
  Usuwanie azbestu z terenu gminy w 2024 r.
  Gmina Mierzęcice po raz kolejny planuje złożenie wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW w Katowicach) w ramach programu „Ogólnopolski program...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Spotkania z ekodoradcą w kwietniu - zmiana terminu
  Zapraszamy serdecznie na spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 3 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 26 kwietnia 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00 NOWY TER...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


22 lipiec 2011

Wycieczka do jaskinii „Raj” i Zamku w Chęcinach

Kolejna wycieczka zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury pozwoliła odkryć młodym mieszkańcom naszej gminy interesującą historię i urokliwe zakątki Gminy Chęciny. W czwartek, 14 lipca br., odwiedzili oni Jaskinię „Raj” i Zamek w Chęcinach.

 

Zwiedzanie rozpoczęło się od Jaskini „Raj”. Odkryta i zbadana w latach 1963-1965 jaskinia krasowa w wapieniach dewońskich położona jest na zboczu wzgórza Malik. Dla zwiedzających udostępniona została od 1972 roku. Grota ze wspaniałą szatą naciekową uważana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w kraju. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać stalagmity, stalaktyty, stalagnaty oraz formy naciekowe wyrzeźbione przez naturę. Wystarczyło tylko uruchomić wyobraźnię, aby zobaczyć …, no właśnie, każdy mógł  zobaczyć to, co tylko wyobraźnia mu podpowiadała. W podziwianiu niezwykłych nacieków, nie przeszkadzała nawet różnica temperatur. W porównaniu z bardzo wysoką w tym dniu temperaturą na zewnątrz, w jaskini panował bardzo przyjemny chłód.


Po wyjściu z jaskini, ciesząc się wspaniałą pogodą i doskonałymi humorami, uczestnicy wycieczki udali się na zamek w Chęcinach. Tam, bardzo sympatyczna przewodnik PTTK, opowiadała ciekawe historie związane z zamkiem i jego mieszkańcami. Ogromnym zainteresowaniem uczniów, cieszyła się zamkowa wieża. Żeby jednak podziwiać Chęciny i okolicę z wysokości, trzeba było się tam wdrapać po krętych schodach. Trudy wchodzenia po „niezliczonej” ilości schodów wynagrodził wszystkim wchodzącym po nich, widok rozciągający się z zamkowej wieży. Niektórzy uczestnicy wycieczki, żądni wrażeń, pozwolili się na własną prośbę,  „zakuć w dyby”. Zanim zostali „uwolnieni”, dzięki  pomocy kolegów, chętnie pozowali do zdjęć,  w tej niecodziennej sytuacji.


Niezwykle gościnna i interesująca ziemia świętokrzyska zachęca do kolejnych odwiedzin. Jest tu jeszcze wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, może w czasie następnych wakacji?!
Tymczasem, Gminy Ośrodek Kultury, zaprasza na wycieczkę do Ustronia, w dniu 4 sierpnia br.