Logo artykułu - pomnik 10-tej Rocznicy Odzyskania NiepodległościW środę 11 listopada 2020 roku obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku po 123 latach zaborów nasza ojczyzna powróciła na mapę świata i stała się suwerennym krajem.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Mierzęcicach, tak jak w wielu innych miastach Polski i na świecie, miały zupełnie inny przebieg niż wszystkie dotychczasowe rocznice tego wydarzenia. Ze względu na stan pandemii święto było obchodzone bez tradycyjnej oprawy patriotycznej i artystycznej.

Rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach, której przewodniczył ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak. Celebransami Eucharystii byli ks. Przemysław Szot i ks. Włodzimierz Machura.

Ze względu na wprowadzone ograniczenia w Mszy Świętej uczestniczyła mniejsza niż zwykle reprezentacja lokalnej społeczności, w osobie wójta Mierzęcic Grzegorza Podlejskiego, druhów ochotników z OSP działających na terenie gminy oraz niewielkiej grupy parafian.

W swoim kazaniu bp Grzegorz Kaszak podkreślał, jak wiele razy w swojej historii Polacy zmuszeni byli bronić swojej wolności i suwerenność ukochanej ojczyzny.

"Ileż razy trzeba było bronić tego skarbu, jakim jest Ojczyzna? Ileż razy najeźdźcy chcieli zrobić z nas niewolników, aby Polacy służyli obcym mocarstwom? Abyśmy nie mogli decydować o losie swoim i przyszłych pokoleń. Dlatego my dzisiaj pamiętamy o obrońcach naszych, polskich granic."

Po zakończonej Mszy Świętej zgodnie z prośbą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wszyscy zebrani odśpiewali wspólnie cztery zwrotki hymnu państwowego.

Następnie pod pomnikiem niepodległości kwiaty złożyli Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski oraz druhowie strażacy.

Pomnik 10-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski składa ukłon przy Pomniku 10-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Delegacja druhów strażaków

Delegacja druhów strażaków oddająca hołd przy Pomniku 10-tej Rocznicy Odzyskania Niepodległości