Logo artykułu - Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wraz z Zastępcą Wójta Gminy Mierzęcice Iwoną Pańtą składają kwiaty pod pomnikiemDemokracja, wolność, parlamentaryzm, patriotyzm - obchodzone Święto Narodowe Trzeciego Maja kojarzy się właśnie z tymi wartościami. Nasza Konstytucja była pierwszą w Europie, uchwaloną w 1791 r. Jej postanowienia były wymierzone przeciw liberum veto i wprowadzały nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Dokument stanowił dojrzałe i oryginalne dzieło oświeconych reformatorów i wpisywał się w europejski i światowy program ówczesnych przemian.

 

Czas obchodów Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej przez epidemię koronawirusa został pozbawiony należnej mu rangi. Jednak nawet w tych szczególnych okolicznościach pamiętamy, jak doniosłych i znaczących wydarzeń dziejowych jest to czas. Tegoroczne obchody 3 maja w naszej gminie podobnie jak w ubiegłym roku miały kameralny charakter.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Okolicznościowe wieńce będące hołdem dla twórców najważniejszego aktu prawnego w naszym kraju złożyli: Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Zastępca Wójta Gminy Mierzęcice Iwona Pańta, Przewodnicząca Rady Gminy Mierzęcice Monika Dyraga, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Mierzęcice Przemysław Paszewski, Radna Gminy Mierzęcice Katarzyna Burczyk, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego dh Stanisław Paks, Komendant Gminny OSP dh Mieczysław Filipek, Prezes OSP Mierzęcice dh Jerzy Tyrała.

Zwieńczeniem obchodów była msza święta w intencji ojczyzny odprawiona przez księdza proboszcza Janusza Rakoczego w kościele pw. Św. Mikołaja w Targoszycach.

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2021 został ustanowiony Rokiem Konstytucji 3 Maja. 230. rocznica uchwalenia najważniejszego aktu normatywnego w naszym kraju ma więc szczególny charakter. Tym bardziej cieszą powiewające dziś dumnie biało-czerwone flagi, które mieszkańcy naszej gminy wywiesili przy swoich domach.

 

 

Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wraz z Zastępcą Wójta Gminy Mierzęcice Iwoną Pańtą składają kwiaty pod pomnikiem

Przewodnicząca Rady Gminy Mierzęcice Monika Dyraga, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Przemysław Paszewski oraz Radna Gminy Mierzęcice Katarzyna Burczyk składają kwiaty pod pomnikiem

Prezes Zarządu Oddziału Gminnego druh Stanisław Paks, Komendant Gminny OSP druh Mieczysław Filipek oraz Prezes OSP Mierzęcice druh Jerzy Tyrała składają kwiaty pod pomnikiem

 Fragment mszy świętej w intencji ojczyzny odprawionej w kościele pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Targoszycach